Poslední články

Životní moudro

aneb ouch

Jen vám chci sdělit, že co na internet napíšete, vás dřív či později dohoní. A kousne. (Souvislost s tím, že tady chybí jeden článek, je jen... čistě náhodná. :D )

Co je čitelnější?

aneb překvapivé pojítko mezi matematikou a LISPem

Na VŠ jsme nedávno v hodinách topologie probírali vnitřek množiny, vnějšek množiny a podobné věci. Snažil jsem se udělat si v tom v hlavě pořádek, protože definice vnitřku je:

"Vnitřek množiny X je sjednocení všech otevřených podmnožin množiny X."

Hodně mi to připomíná LISPovou syntaxi:

(defn vnitrek [x]
 (sjednoceni
  (filter otevrena?
   (podmnoziny x))))

Člověk to musí číst odprostřed (od "konce") - je to prefixová notace. Chápu, proč ji používají matematici ve svých slovních definicích - chtějí, aby to bylo čím jak nejkratší, aby tam nebylo nic zbytečného, atd. - ale mně by k pochopení víc pomohlo, kdyby to rozvedli třeba takhle:

"Vnitřek množiny X získáš tak, že ji vezmeš, najdeš všechny její podmnožiny, z nich vybereš všechny, co jsou otevřené, a uděláš nad nimi sjednocení."

Neboli:

(defn vnitrek [x]
 (->> x
    podmnoziny
    (filter otevrena?)
    sjednoceni))

Když to vidím rozepsané takhle, dovedu si lépe představit, co se s tím, co mám zrovna v ruce děje, jak se to mění. V bakalářce by to asi neobstálo, ale pro čtenáře to je přístupnější :)

Nutno dodat, že u programování je čitelnost a pochopitelnost programu podstatně důležitější. Možná proto se mi to ->> makro tak líbí? :)

Snídaně

aneb vita vita vita!

Na začátku roku jsme s Tomem a Milanem drželi půst za ClicKostel (pro osvětlení, o co zhruba jde → sem).

Dokud žiješ pod mojí střechou!

Po čtyřdenním úplném půstu (voda a nic než voda) jsem zkusil pokračovat "Danielovým půstem" (viz Daniel 1 nebo Daniel 5) - víceméně se ze mě stal asi na týden vitarián. Tedy, ovoce, zelenina, ořechy a podobně.

Půst sám o sobě (z duchovního hlediska) byl zajímavá zkušenost, ale o tom se rozepíšu snad někdy později. K čemu se chci dostat dneska: některé věci mi v jídelníčku už zůstaly asi nadobro. Asi vás překvapí, jaká dobrota je třeba tahle snídaně: (post mortem sepsáno, co jsem bez většího přemýšlení narychlo splácal dohromady)


 • 3 jablka
 • 4 mrkve
 • 50g rozinek
 • 100g slunečnicových jader
 • 1 vrchovatá lžíce medu
 • 1 lžíce olivového oleje
 • (ještě bych tam přidal trochu citronové šťávy, kdyby mi na ni v tu chvíli padl zrak)

Rozmixovat → do talíře → posypat strouhaným kokosem, skořicí a vanilkovým cukrem.


Je toho jeden plný hluboký talíř, a ... tohle opravdu asi nic nepřekoná. Něco jako mrkvový salát od mamky, akorát ... s variacemi. Yum!