Chcete číst

Nejbohatší muž v Babylóně

aneb některé věci jsou nadčasové

To vám je taková malinká knížečka. A co v ní je za věci!

Takhle nějak to vypadá :)

George S. Clason pomocí příběhů z, ehm, dob dávno zašlých ukazuje principy, podle kterých peníze fungují. Vysvětluje základy finanční gramotnosti, které by vám poradili i jiní, ale podle mě právě tím, že jako médium autor zvolil příběh, k vám ty informace projdou mnohem snáz.

Vypráví tak o Arkádovi - takovém novostarodobém Warrenu Buffetovi - který začíná na králův popud učit obyvatele Babylona, jak to zatraceně dělá, že se mu těžce vydřené mince hned nerozkutálejí jako všem ostatním. Jsou to principy, u kterých si řeknete - ano, tohle dává smysl, ale jaktože mě to nenapadlo? Poté kniha ukazuje na příbězích dalších lidí další pravidla, ale Arkád je taková ta stříbrná nit, která to všechno spojuje.

Dá se říct, že by se to dalo shrnout do jednoho slova - disciplíny. A tato disciplína není ani těžká - jen si prostě uděláte určitá pravidla. Většina lidí v oblasti peněz pravidla nemá, a to je ten problém. Arkád říká jednoduché věci - třeba toto: v ten moment, kdy dostaneš peníze, dej část bokem. A OPOVAŽ SE NA NI ŠÁHNOUT!

Respektive, šáhnout na ni můžeš, ale tyto peníze se potom používají jinak. Mají za účel plodit další peníze. Ale to už je další vyprávění - a další Arkádův příběh.

Překvapivě, z těch zbývajících 90% VŽDYCKY dovedete vyžít. Není problém vyžít z 8000 Kč nebo z 60000 Kč. To, že to někteří lidé nezvládají, je věc jejich životní úrovně. Nechtějí ji snížit. Tím, že si uděláte pravidla, získáte kontrolu nad tím, kam peníze dáváte. Řekl bych, že vám nic moc jiného než omezit se nezbývá - ale ono to zní hůř, než to ve skutečnosti je. Omezit se jde pak tak nějak samo, docela bezbolestně.

Jeden z příběhů vypráví, jak hliněné tabulky s těmito "zákony," které Arkád předával ostatním, objevili archeologové. Děj se přesouvá do přítomnosti a mladý archeologický pár s úžasem zjišťuje, co to vlastně našli. Moc se jim to hodí, protože jsou zadlužení kam se jen podívají, a hledají způsob, jak se z toho dostat. Aplikují Arkádova pravidla a pomalu mění svou situaci - tím, že si poprvé, co se týče peněz, stanovují pravidla.


Jestli máte možnost si tuto knihu někde sehnat (ehm, jestliumíteanglickytaktřebatady, ehm), opravdu vám ji doporučuju. Není dlouhá, čte se velice snadno (znovu, příběhy!), a jednoduše se aplikuje. Víc takových! - do komentářů prosím. :)

Při čtení jsem si dělal poznámky - tady jsou:

  • Část toho, co vyděláš, je tvoje.
  • Z každé výplaty odlož minimálně 1/10, sepiš si své výdaje a přání a použij na ně zbytek.
  • Nech odloženou desetinu pracovat za tebe. Její výdělek také celý odlož a nech vydělávat. Měj cashflow.
  • Chraň své peníze před investicemi, které nejsou věrohodné, kde se nedají peníze vybrat kdy chceš, kde se ti nebude vracet tolik, kolik bys zasloužil.
  • Raď se s moudrými lidmi, živícími se prací s penězi.
  • Vlastni svůj dům. Splátky z hypotéky se časem splatí, nájem se nesplatí nikdy.
  • Buď připraven na budoucnost, kdy nebudeš moci pracovat, a zabezpeč svou rodinu pro případ, že bys předčasně zemřel.
  • Uč se, vzdělávej se, zlepšuj se. Jednej tak, aby si tě ostatní mohli vážit, v souladu se svou morálkou. Dávej si jasné a konkrétní cíle a vynalož úsilí, abys je splnil. Získáš tím sebevědomí a um zvládnout příště větší cíle.
  • Člověk, který využije příležitost a nenechá ji utéct, k sobě přitahuje to, čemu lidé říkají štěstí. Zvítězil nad svým duchem prokrastinace.

Napište komentář